• 02145102
  • شنبه تا چهارشنبه: 8 تا 21 و پنجشنبه: 8 تا 15

علت چشمک زدن چراغ باتری لپ تاپ لنوو

علت چشمک زدن چراغ باتری لپ تاپ لنوو چیست؟

 اکثر لپ تاپ ها از یک سری چراغ برای بیان وضعیت کامپیوتر استفاده می کنند. هر نور معمولاً می تواند چندین حالت مانند روشن، خاموش، چشمک زدن آهسته یا چشمک زدن سریع داشته باشد و همچنین ممکن است در رنگ های مختلف چشمک بزند. اکثر لپ‌تاپ‌ها یک چراغ سبز، آبی یا بنفش یکپارچه باتری را نشان می‌دهند که نشان می‌دهد باتری کاملاً شارژ شده است. اما علت چشمک زدن چراغ باتری لپ تاپ لنوو به چه معناست؟ آیا به این معنی است که دستگاه شما خراب است؟ در اینجا وضعیت را توضیح می دهیم و راه حل های ممکن را ارائه می دهیم.

 

   

 آنچه در این مقاله می خوانیم :

 

چراغ چشمک زن باتری روی لپ تاپ لنوو به چه معناست؟

نشان دهنده شارژ شدن باتری

اول از همه، باید بدانید باتری لپ‌ تاپ شما هنگام شارژ شدن چه می‌کند. اکثریت قاطع باتری های لپ تاپ از فناوری لیتیوم یون استفاده می کنند. باتری های لیتیوم یونی را می توان با موفقیت در هر سطحی بدون کاهش طول عمر شارژ کرد. مهم است که بدانید باتری‌های لیتیوم یونی با گذشت زمان تحلیل می‌روند. گرمای بیش از حد فرآیند خرابی آن را به شدت تسریع می‌کند، بنابراین خنک نگه داشتن باتری‌های لیتیوم یونی خود، به ویژه برای ذخیره‌سازی طولانی‌مدت، مهم است. اکثر تولیدکنندگان نشان می‌دهند که لپ‌ تاپ در فرآیند شارژ با نمایش نور سبز، نارنجی، آبی یا بنفش جامد یا چشمک زن. اگر چراغ نشانگر باتری شما سبز، آبی یا بنفش است، باتری احتمالاً کار می کند، صرف نظر از اینکه چراغ چشمک می زند یا خیر. اگر نور نارنجی ثابت باشد، احتمالاً لپ تاپ در حال شارژ شدن است.

چراغ باتری لپ تاپ چشمک می زند

بسیاری از تولید کنندگان باتری از چراغ های چشمک زن سریع برای نشان دادن اینکه سطح شارژ باتری کم است استفاده می کنند. به طور کلی، یک لپ تاپ به سرعت به رنگ نارنجی یا قرمز چشمک می زند زمانی که شارژ آن به زیر سطح مشخصی کاهش یابد تا زمانی که رایانه به پریز برق وصل شود و شارژ شود. اگر نشانگر باتری لپ تاپ شما به سرعت به رنگ نارنجی یا قرمز چشمک بزند یا اگر حتی زمانی که به شارژر وصل است قرمز بماند، نشان دهنده مشکل باتری یا شارژر است.

 

 

تشخیص مشکل چشمک زدن چراغ باتری لپ تاپ لنوو

اگر از معنی چراغ نشانگر باتری لپ تاپ لنوو خود مطمئن نیستید، می توانید وضعیت شارژ رایانه خود را در ویندوز تأیید کنید. در قسمت اعلان نوار وظیفه به دنبال نماد باتری بگردید. اگر نماد یک دوشاخه برق را روی باتری نشان می دهد، در حال حاضر در حال شارژ یا شارژ کامل است. اگر دو شاخه برق وجود ندارد و رایانه شما به شارژر وصل است، ممکن است شارژر یا باتری شما مشکل داشته باشد. هنگامی که ویندوز مشکلی در باتری شما تشخیص دهد، یک "X" قرمز را روی نماد باتری نشان می دهد. برای مشاهده سطح فعلی باتری و وضعیت شارژ، ماوس را روی نماد نگه دارید. یک نکته ابزار با اطلاعاتی در مورد سطح شارژ فعلی و وضعیت شارژ ظاهر می شود. مرتباً سطح شارژ را بررسی کنید تا مطمئن شوید که لپ تاپ در حالی که به برق متصل است شارژ می شود.

در بسیاری از موارد، مشکل آداپتور برق متناوب، خرابی موقت یا اتصال کوتاه در منبع تغذیه است که باعث سوسو زدن چراغ باتری لپ‌ تاپ می‌شود. در این حالت، آداپتور برق متناوب را از لپ تاپ و پریز برق جدا کنید، سپس مطمئن شوید که تمام کابل های آن به طور ایمن وصل شده اند یا آن را دوباره وصل کنید.

 

علت چشمک زدن چراغ باتری لپ تاپ لنوو

اگر باتری لپ تاپ شما شارژ نمی شود، ممکن است بتوانید با انجام ریست کامل در رایانه و خارج کردن باتری، مشکل را برطرف کنید. کامپیوتر خود را خاموش کنید و آن را از شارژر آن جدا کنید. دستورالعمل های لپ تاپ را برای خارج کردن باتری دنبال کنید. در برخی از رایانه ها، ممکن است لازم باشد دکمه روشن/خاموش رایانه را به مدت 30 ثانیه نگه دارید تا اطلاعات باتری بازنشانی شود. رایانه خود را به برق وصل کنید، باتری را دوباره نصب کنید و رایانه خود را روشن کنید.

جایگزینی باتری

با گذشت زمان، برخی از باتری ها توانایی خود را برای شارژ یا نگه داشتن شارژ از دست می دهند. اگر چراغ باتری لپ تاپ شما بدون قابلیت شارژ همچنان چشمک می زند، حتی پس از برداشتن و نصب مجدد آن، ممکن است نیاز به خرید باتری جایگزین داشته باشید اگر لپ تاپ شما هنوز تحت گارانتی است ، ممکن است بتوانید یک باتری جدید به صورت رایگان دریافت کنید.

 

چراغ چشمک زن لپ تاپ چه هشداری به ما می دهد!

از آنجایی که هر مدل و مدل لپ‌تاپ متفاوت است، تعیین علت دقیق چشمک زدن چراغ باتری لپ‌تاپ یا سایر پیام‌های LED ممکن است دشوار باشد. گاهی اوقات به دلیل نقص در شارژر که برق را به لپ تاپ ارسال نمی کند، باتری در حال اتمام است. در مواقع دیگر، با راه اندازی مجدد دستگاه، مشکل موقتی حل خواهد شد. هر سازنده اغلب از یک رنگ نور متفاوت برای سیگنال عملکرد استاندارد استفاده می کند و رنگ ها می توانند در مدل های مختلف در خط تولید هر سازنده تغییر کنند.

به عنوان مثال، هنگام کار با لپ‌تاپ ساخت لنوو، چراغ چشمک‌زن باتری نارنجی ممکن است نشان دهد که لپ‌تاپ در حال شارژ شدن است یا خطای باتری رخ داده است، بسته به سرعت چشمک زدن - یا در مدل‌های مختلف لنوو، چشمک زدن چراغ باتری با تغییر رنگ صرفاً نشان می دهد که باتری تقریباً به طور کامل شارژ شده است.

 در همان زمان، در بسیاری از مدل‌های دل، توالی نور سفید و کهربایی چشمک‌زن، نشانه‌ای است که شارژر غیر قابل پشتیبانی به لپ‌تاپ وصل شده است – یا اگر چراغ به سرعت به رنگ کهربایی چشمک می‌زند، باتری کاملاً از کار افتاده است.

 

عیب یابی مشکلات باتری

هنگامی که علت چشمک زدن چراغ باتری خود را مشخص کردید - از طریق پیام سیستم عامل یا با مراجعه به مطالب اطلاعاتی لپ تاپ خود - می توانید سعی کنید مشکل را حل کنید. در بسیاری از موارد، مشکلات مربوط به آداپتورهای متناوب AC نتیجه خطاهای موقت یا اتصال کوتاه در برق خواهد بود. در این موارد، جدا کردن آداپتور برق متناوب از لپ‌تاپ و پریز برق، سپس اطمینان از اینکه همه کابل‌های آن به طور ایمن وصل شده‌اند یا دوباره آن را بلافاصله وصل کنید، می‌تواند مشکل را حل کرده و شارژ عادی را از سر بگیرد.

مشکلات باتری را اغلب می‌توان با خاموش کردن لپ‌ تاپ، خارج کردن، و دوباره وصل کردن باتری به برق، یا با انجام بازنشانی باتری با تخلیه باتری، خارج کردن آن و سپس نگه داشتن دکمه پاور لپ‌تاپ به مدت 30 ثانیه قبل از شارژ مجدد حل کرد. . در بدترین حالتی که باتری یا آداپتور به طور کامل از کار افتاده است، تعویض قطعه مشکل لپ تاپ شما مشکل را حل می کند. برای بررسی این مورد به بخش تعمیر لپ تاپ لنوو مراجعه کنید. 

 

نحوه ریست کردن باتری لپ تاپ لنوو

می‌توانید باتری لپ‌ تاپ را بدون هیچ ابزار یا دانش تخصصی کامپیوتری تنظیم مجدد کنید – تنها چیزی که نیاز دارید زمان و صبر است. برای شروع، ابتدا اجازه دهید باتری لپ تاپ شما به طور کامل تخلیه شود: هر گونه فایل یا کار حساس را در صورت نیاز ذخیره کنید، زیرا باید اجازه دهید لپ تاپ شما از بین برود. هنگامی که این اتفاق افتاد، لپ تاپ را ببندید و آن را برگردانید تا به خود باتری دسترسی پیدا کنید.

 آن را با استفاده از زبانه ها یا دکمه های پایین بدنه لپ تاپ بردارید. اگر باتری لپ تاپ شما دارای دکمه اختصاصی  Reset  است، آن را فشار دهید. اگر اینطور نیست، می‌خواهید گرد و غبار یا تجمعات را از نقاط اتصال پاک کنید، سپس باتری را کنار بگذارید.

لپ تاپ را به کابل برق آن وصل کنید و دکمه پاور را فشار دهید. اگر لپ تاپ شما قادر به بوت شدن بدون باتری است، اجازه دهید تا کاملا بوت شود، سپس از طریق منوی سیستم عامل آن را خاموش کنید. اگر لپ تاپ شما برای بوت شدن به باتری متصل نیاز دارد، کافی است دکمه پاور را برای 30 ثانیه نگه دارید. باتری را دوباره وصل کنید، سپس اجازه دهید یک ساعت بدون روشن کردن لپ تاپ شارژ شود. پس از این ساعت، باتری شما باید ریست شود – و پس از راه ‌اندازی لپ ‌تاپ، باید میزان دقیق‌تر خواندن باتری را دریافت کنید.

 

کالیبره کردن باتری لپ تاپ

هنگامی که باتری لپ تاپ خود را ریست کردید، آن را کامل شارژ کنید و بگذارید لپ تاپ خالی شود تا عمر باتری را کنترل کنید. هنگامی که دوباره به طور کامل شارژ شد، ممکن است بخواهید باتری و میزان مصرف برق لپ تاپ خود را کالیبره کنید تا از شارژ کامل بیشتر بهره ببرید.

در حالی که این کار اغلب از طریق استفاده از ابزار کالیبراسیون باتری انجام می شود، در ویندوز 10 مصرف برق لپ تاپ شما را می توان از طریق منوی داخلی " Battery Settings" تنظیم کرد. برای دسترسی به این مورد، روی نماد باتری در گوشه سمت راست نوار وظیفه کلیک کنید، سپس روی گزینه Battery Settings کلیک کنید تا به منو دسترسی پیدا کنید.

 از اینجا، می‌توانید تنظیمات لپ‌تاپ خود را برای اولویت‌بندی عمر باتری تنظیم کنید، یا – با خاموش کردن تنظیمات صرفه‌جویی در باتری، اجازه دادن به لپ‌تاپ خود را خاموش کنید، سپس قبل از فعال کردن مجدد تنظیمات، آن را شارژ کنید – برای خواندن دقیق‌تر، بیشتر کالیبره کنید. با این حال، توجه داشته باشید که کالیبراسیون باتری لپ‌تاپ یک علم دقیق نیست و راه‌حل کاملی هم نیست.

کالیبراسیون ممکن است نشان دهد که یک باتری حتی کمتر از آنچه فکر می‌کردید ظرفیت دارد، یا ممکن است فقط بتواند 30 دقیقه تا یک ساعت دیگر از باتری کم کند. اگر باتری لپ تاپ شما واقعاً از کار افتاده است، بهترین راه حل این است که باتری را با یک باتری جدید جایگزین کنید.

 

 

  • 02145102
  • شنبه تا چهارشنبه: 8 تا 21 و پنجشنبه: 8 تا 15